2004 Athlete Recipients

ABLE-BODIED

Individuals
Guivi Sissaouri (Quebec) Wrestling
Carolyne Lepage (Quebec) Judo
Angela Whyte (Alberta) Athletics
James Cartwright Garland (British Columbia) Whitewater Canoe
Michel Boulos (Quebec) Fencing
Catherine Dunnette (Calgary) Fencing
Tonya Verbeek (Ontario) Wrestling
Susan Palmer Komar (Ontario) Cycling
Kylie Stone (Calgary) Gymnastics
Mark Johnston (British Columbia) Swimming
Akos Sandor (Ontario) Weightlifting
Annie Martin (Quebec) Beach Volleyball
Samantha McGlone (Ontario) Triathlon
Iain Brambell (British Columbia) Rowing
Myriam Boileau (Quebec) Diving
Jonathon Ohayon (Ontario) Archery
Brent McMahon (British Columbia) Triathlon
Malindi Elmore (British Columbia) Athletics
Dominic Seiterle (Montreal) Rowing
Tom Herschmuller (British Columbia) Rowing
Jake Wetzel (Saskatchewan) Rowing
Cameron Baerg (Saskatchewan) Rowing
Barney Williams (Ontario) Rowing
Brian Price (British Columbia) Rowing
Joe Stankevicuis (Ontario) Rowing
Caroline Brunet (Quebec) Canoe/Kayak
Ben Rutledge (British Columbia) Rowing
Kevin Light (British Columbia) Rowing
Chritine Nordhagen (Calgary) Wrestling
Andrew Hoskins (British Columbia) Rowing
Adam Kreek (Ontario) Rowing
Kyle Hamilton (British Columbia) Rowing
David Calder (British Columbia) Rowing
Chris Jarvis (Ontario) Rowing
Pauline Van Roessel (Calgary) Rowing
Buffy Williams (Ontario) Rowing

kyle_hamilton
susan_palmer_komar

Karen Clark (British Columbia) Rowing
Rosyln McLeod (Ontario) Rowing
Andreanne Morin (Quebec) Rowing
Rachelle deJong (Saskatchewan) Rowing
Darcy Marquardt (British Columbia) Rowing
Anna Marie deZwager (British Columbia) Rowing
Sabrina Kolker (British Columbia) Rowing
Valerie Dionne (Quebec) Waterpolo
Dominique Bosshart (Manitoba) Tae Kwon Do
Nicole Cargill (Saskatchewan) Synchronized Swimming
Jessika Dubuk (Quebec) Synchronized Swimming
Anouk Reniere-Lafreniere (Quebec) Synchronized Swimming
Elizabeth Warden (Ontario) – Swimming
Shayna Nacokoney (Alberta) Synchronized Swimming
Marie-Pierre Gagne (Quebec) Synchronized Swimming
Heather Ross McManus (Ontario) Trampoline
Jessica Chase (Quebec) Synchronized Swimming
Erin Chan (Alberta) Synchronized swimming
Courtenay Stewart (Ontario) Synchronized Swimming
Fanny Letourneau (Quebec) Synchronized Swimming
Jen Button (Ontario) Swimming
Attila Buday (Ontario) Sprint Canoe
Tamas Jr. Buday (Ontario) Sprint Canoe
Sherraine Mackay (Quebec) Fencing
Evan MacDonald (Ontario) Wrestling
Ivett Gonda (British Columbia) Tae Kwon Do
Andrew Kooner Singh (Ontario) Boxing

PARALYMPIANS

Individuals
Mark Beggs (Quebec) Hand Cycling
Susan McRae (Ontario) Wheelchair Rugby
Chelsey Gotell (Nova Scotia) Swimming
Francois Bourbonniere (Quebec) Bocci
France Gagne (Quebec) Javelin
Earle Connor (Saskatchewan) Athletics
Diane Roy (Quebec) Athletics
Bradley Sales (Ontario) Swimming
Sarah Hunter (British Columbia) Wheelchair Tennis