2013/14 Athlete Recipients

Alex Beaulieu-Marchand – Freestyle Skiing, Quebec, QC
Alex Gough – Luge, Calgary, AB
Alexandra Duckworth – Snowboarding, Kingsburg, NS
Alexandra Pretorius – Ski Jumping, Calgary, AB
Alexandra Starker – Para-Alpine, Calgary, AB
Anastasia Bucsis – Speed Skating, Calgary, AB
Andrei Rogozine – Figure Skating, Newmarket, ON
Andrew Poje – Figure Skating, Waterloo, ON
Ariane Lavigne – Snowboarding, Lac Superieur, QC
Arianne Jones – Luge, Calgary, AB
Atsuko Tanaka – Ski Jumping, Calgary, AB
Audrey Robichaud – Freestyle Skiing, Quebec, QC
Bailey Bram – Hockey, Ste-Anne, MB
Ben Coakwell – Bobsleigh, Saskatoon, SK
Billy Bridges – Sledge Hockey, Summerside, PEI
Brad Bowden – Sledge Hockey, Barrie, ON
Brad Martin – Snowboarding, Ancaster, ON
Brad Spence – Alpine Skiing, Calgary, AB
Brady Leman – Ski Cross, Calgary, AB
Braydon Luscombe – Para-Alpine Skiing, Duncan, BC
Breanna Stangeland – Snowboarding, Calgary, AB
Brendan Green – Biathlon, Hay River, NWT
Brian McKeever – Para-Nordic Skiing, Calgary, AB
Brianne Jenner – Hockey, Oakville, ON
Brianne Tutt – Speed Skating, Airdrie, AB
Brittany Phelan – Alpine Skiing, Mont-Tremblant, QC
Brittany Schussler – Speed Skating, Winnipeg, MB
Bryan Barnett – Bobsleigh, Edmonton, AB
Carle Brenneman – Snowboarding, Comox, BC
Caroline Calve – Snowboarding, Alymer, QC
Caroline Ouellette – Hockey, Montreal, QC
Cassie Hawrysh – Skeleton, Brandon, MB
Catherine Ward – Hockey, Montreal, QC
Chandra Crawford – Cross Country Skiing, Canmore, AB
Charline Labonte – Hockey, Boisbriand, QC
Chelsea Valois – Bobsleigh, Zenon Park, SK
Chloe Dufour-Lapointe – Freestyle Skiing, Montreal, QC
Chris Robanske – Snowboarding, Calgary, AB
Chris Spring – Bobsleigh, Calgary, AB
Christine Nesbitt – Speed Skating, Calgary, AB
Cody Sorensen – Bobsleigh, Ottawa, ON
Conrad Pridy – Alpine Skiing, Whistler, BC
Courtney Birchard – Hockey, Mississauga, ON
Danielle Wotherspoon – Speed Skating, Red Deer, AB
Dara Howell – Freestyle Skiing, Huntsville, ON
Daria Gaiazova – Cross Country Skiing, Banff, AB
Dave Duncan – Ski Cross, London, ON
David Bissett – Bobsleigh, Edmonton, AB
David Greszczyszyn – Skeleton, Brampton, ON
Dennis Thiessen – Wheelchair Curling, Sanford, MB
Denny Morrison – Speed Skating, Fort St.John, BC
Derek Livingston – Snowboarding, Aurora, ON
Devon Kershaw – Cross Country Skiing, Sudbury, ON
Dylan Moscovitch – Figure Skating, Toronto, ON
Dustin Cook – Alpine Skiing, Ottawa, ON
Dusty Korek – Ski Jumping, Calgary, AB
Emily Nishikawa – Cross Country Skiing, Whitehorse, Yukon
Eric Neilson – Skeleton, Kelowna, BC
Eric Radford – Figure Skating, Balmertown, ON
Erik Read – Alpine Skiing, Calgary, AB
Francois Hamelin – Speed Skating, Ste-Julie, QC
Gabrielle Daleman – Figure Skating, Newmarket, ON
Genevieve Lacasse – Hockey, Kingston, ON
Georgia Simmerling – Ski Cross, Vancouver, BC
Gillian Apps – Hockey, Unionville, ON
Gilmore Junio – Speed Skating, Calgary, AB
Graeme Murray – Sledge Hockey, Bracebridge, ON
Graham Nishikawa – Cross Country Skiing, Whitehorse, Yukon
Greg Westlake – Sledge Hockey, North Vancouver, BC
Haley Irwin – Hockey, Thunder Bay, ON
Heather Moyse – Bobsleigh, Summerside, PEI
Heidi Widmer – Cross Country Skiing, Banff, AB
Ivan Babikov – Cross Country Skiing, Canmore, AB
Ivanie Blondin – Speed Skating, Rockland, ON
Jake Holden – Snowboarding, Caledon, ON
Jan Hudec – Alpine Skiing, Banff, AB
James McNaughton – Bobsleigh, Newmarket, ON
Jamie Gregg – Speed Skating, Edmonton, AB
Jasey-Jay Anderson – Snowboarding, Mont-Tremblant, QC
Jayna Hefford – Hockey, Kingston, ON
Jean-Nicolas Carriere – Bobsleigh, Ottawa, ON
Jeffrey Frisch – Alpine Skiing, Mont-Tremblant, QC
Jenna Blasman – Snowboarding, Kitchener, ON
Jennifer Wakefield – Hockey, Pickering, ON
Jenny Ciochetti – Bobsleigh, Edmonton, AB
Jesse Cockney – Cross Country Skiing, Yellowknife, NWT
Jesse Lumsden – Bobsleigh, Calgary, AB
Jessica Hewitt – Short Track Speed Skating, Kamloops, BC
Jocelyne Larocque – Hockey, Ste. Anne, MB
John Fairbairn – Skeleton, Calgary, AB
John Fennell – Luge, Calgary, AB
John Kucera – Alpine Skiing, Calgary, AB
Jordan Belchos – Speed Skating, Toronto, ON

Justin Kripps – Bobsleigh, Summerland, BC
Justin Snith – Luge, Calgary, AB
Justine Dufour-Lapointe – Freestyle Skiing, Montreal, QC
Kaetlyn Osmond – Figure Skating, Marystown, NFLD
Kaillie Humphries – Bobsleigh, Calgary, AB
Kaitlyn Weaver – Figure Skating, Toronto, ON
Kelsey Serwa – Ski Cross, Kelowna, BC
Keltie Hansen – Freestyle Skiing, Edmonton, AB
Kevin Hill – Snowboarding, Vernon, BC
Kevin Rempel – Sledge Hockey, Dundas, ON
Kevin Reynolds – Figure Skating, Coquitlam, BC
Kieran Block – Sledge Hockey, Edmonton, AB
Kimberly Joines – Para-Alpine Skiing, Rossland, BC
Kimberley McRae – Luge, Calgary, AB
Kirsten Moore-Towers – Figure Skating, St. Catherine’s, ON
Lascelles Brown – Bobsleigh, Calgary, AB
Laurent Dubreuil – Speed Skating, Quebec, QC
Lenny Valjas – Cross Country Skiing, Toronto, ON
Lucas Makowsky – Speed Skating, Regina, SK
Lyndon Rush – Bobsleigh, Humboldt, SK
Mac Marcoux – Para-Alpine, Haviland Bay, ON
MacKenzie Boyd-Clowes – Ski Jumping, Calgary, AB
Marc-Antoine Gagnon – Freestyle Skiing, Terrebonne, QC
Marie-Philip Poulin – Hockey, Quebec, QC
Margarita Gorbounova – Para-Nordic Skiing, Ottawa, ON
Marianne Leeson – Snowboarding, Burlington, ON
Marie-Eve Drolet – Speed Skating, Chicoutimi, QC
Marielle Thompson – Ski Cross, North Vancouver, BC
Mark Arendz – Para-Nordic Skiing, Hartsville, PEI
Marsha Hudey – Speed Skating, White City, SK
Matt Rowley – Ski Jumping, Red Deer, AB
Maxence Parrot – Snowboarding, Cowansville, QC
Maxime Dufour-Lapointe – Freestyle Skiing, Montreal, QC
Meagan Duhamel – Figure Skating, Lively, ON
Meaghan Mikkelson Reid – Hockey, St.Albert, AB
Megan Gunning – Freestyle Skiing, Calgary, AB
Megan Heinicke – Biathlon, Prince George, BC
Megan Imrie – Biathlon, Falcon Lake, MB
Meghan Agosta-Marciano – Hockey, Ruthven, ON
Mellisa Hollingsworth – Skeleton, Eckville, AB
Melodie Daoust – Hockey, Valleyfield, QC
Mercedes Nicoll – Snowboarding, North Vancouver, BC
Michael Gilday – Speed Skating, Yellowknife, NWT
Michael Janyk – Alpine Skiing, Whistler, BC

lyndon_rush_270x540

Mikhael Kingsbury – Freestyle Skiing, Sainte-Agathe-des-Monts, QC
Mitch Malyk – Luge, Calgary, AB
Mitchell Islam – Figure Skating, Barrie, ON
Morgan Pridy – Alpine Skiing, Whistler, BC
Natalie Spooner – Hockey, Scarborough, ON
Nathan Smith – Biathlon, Calgary, AB
Neville Wright – Bobsleigh, Edmonton, AB
Noah Bowman – Freestyle Skiing, Calgary, AB
Noah Morrison – Freestyle Skiing, Vernon, BC
Olivier Jean – Speed Skating, Montreal, QC
Olivier Rochon – Freestyle Skiing, St-Jerome, QC
Paige Lawrence – Figure Skating, Kennedy, SK
Philippe Marquis – Freestyle Skiing, Quebec City, QC
Perianne Jones – Cross Country Skiing, Almonte, ON
Rebecca Johnston – Hockey, Sudbury, ON
Rob Fagan – Snowboarding, Cranbrook, BC
Rosanna Crawford – Biathlon, Canmore,AB
Rudi Swiegers – Figure Skating, Kipling, SK
Sam Edney – Luge, Calgary, AB
Sarah Reid – Skeleton, Calgary, AB
Scott Gow – Biathlon, Calgary, AB
Scott Perras – Biathlon, Regina, SK
Shannon Szabados – Hockey, Edmonton, AB
Simon Pouliot-Cavanagh – Freestyle Skiing,  Quebec, QC
Tara Watchorn – Hockey, Newcastle, ON
Taylor Henrich – Ski Jumping, Calgary, AB
Tessa Bonhomme – Hockey, Sudbury, ON
Tim Randall – Bobsleigh, Burlington, ON
Travis Gerrits – Freestyle Skiing, Milton, ON
Tristan Tafal – Ski Cross, Canmore, AB
Tristan Walker – Luge, Calgary, AB
Tyler Mosher – Para-Snowboarding, Whistler, BC
Valérie Maltais – Speed Skating, la Baie, QC
Wesley Savill – Nordic Combined, Calgary, AB
Yuki Tsubota – Freestyle Skiing, Whistler, BC
Zina Kocher – Biathlon, Red Deer, AB