2003 Athlete Recipients

ABLE-BODIEDM

Individuals
Cameron Baerg (Saskatchewan) Rowing
David Calder (British Columbia) Rowing
Tom Herschmuller (British Columbia) Rowing
Andrew Hoskins (British Columbia) Rowing
Kevin Light (British Columbia) Rowing
Brian Price (British Columbia) Rowing
Ben Rutledge (British Columbia) Rowing
Joe Stankevicuis (Ontario) Rowing
Jake Wetzel (Saskatchewan) Rowing
Barney Williams (Ontario) Rowing
Jeff Powell (Manitoba) Rowing
Genevive Meredith (British Columbia) Rowing
Adam Kreek (Ontario) Rowing
Kyle Hamilton (British Columbia) Rowing
Karen Cockburn (Ontario) Trampoline
Attila Buday (Ontario) Sprint Canoe
Tamas Jr. Buday (Ontario) Sprint Canoe
Andreanne Morin (Quebec) Rowing
Darcy Marquardt (British Columbia) Rowing
Kyle Shewfelt (Alberta) Gymnastics
Gavin Hassett (British Columbia) Rowing
Mara Jones (Ontario) Rowing
Scott Frandsen (British Columbia) Rowing
Rick Say (British Columbia) Swimming 200/400 free
Matthieu Turgeon (Ontario) Trampoline
Bernard Luttmer (Ontario) Sailing Laser Class
Jason Tunks (Ontario) Discus
David Kikuchi (Nova Scotia) Gymnastics
Riley Janes (British Columbia) Swimming 50/100 free
Grant Golding (Alberta) Gymnastics
Katy Dunnet (British Columbia) Rowing
Jason Burnett (Ontario) Trampoline
Robert Rusnov (Ontario) Archery
Leah Pells (British Columbia) Athletics 1500 m
Tonya Verbeek (Ontario) Wrestling freestyle
Yannick Lupien (Quebec) Swimming 50/100/4×100 free
Sherraine Mackay (Quebec) Fencing Epee
Adam Van Koeverden (Ontario) Canoe/Kayak K1
Mandy Poitras (British Columbia) Cycling points
Marie Helen Chiholm (Quebec) Judo
Erin Chan (Alberta) Synchronized swimming
Melissa Collins (Quebec) Waterpolo
Jana Salat (Alberta) Waterpolo
Susan Gardiner (British Columbia) Waterpolo
Marianne Illing (Ontario) Waterpolo
Marie-Luc Arpin (Quebec) Waterpolo
Andrea Dewar (Quebec) Waterpolo
Martha Henderson (Ontario) Sailing Keelboat
Christienne Bardecki (Ontario) Waterpolo
Nicole Cargill (Saskatchewan) Synchronized Swimming
Jessika Dubuk (Quebec) Synchronized Swimming
Anouk Reniere-Lafreniere (Quebec) Synchronized Swimming
Elizabeth Warden (Ontario) – Swimming
Shayna Nacokoney (Alberta) Synchronized Swimming
Blythe Hartley (British Columbia) Diving
Heather Ross McManus (Ontario) Trampoline
Douglas Vandor (Quebec) Rowing
Marie-Pierre Gagne (Quebec) Synchronized Swimming
Lori Ann Muenzer (Alberta) Cycling
Jessica Chase (Quebec) Synchronized Swimming
Courtney Babcock (Ontario) Athletics 5000m
Ryan Cuthbert (Ontario) Canoe/Kayak
Richard Ikeda (British Columbia) Gymnastics
Angela Whyte (Alberta) Athletics
Anne Marie de Zwager (British Columbia) Rowing
Martin Gilbert (Quebec) Cycling
Seamus McGrath (Ontario) Cycling
Kyle Jeffery (Ontario) Canoe
Erin Carter (Manitoba) Cycling
Natasha Filliol (British Columbia) Triathlon
Ryder Hesjedal (British Columbia) Cycling
Joanne Malar- Morreale (Ontario) Swimming 200/400 m
Saeed Azarbayjani (Ontario) Wrestling
Paul Wettlaufer (British Columbia) Field Hockey
Sean Campbell (British Columbia) Field Hockey
James Cartwright Garland (Ontario) Canoe
Susanne Dandenault (Manitoba) Weightlifting
Fredrick Winters (British Columbia) Volleybal

ken
chelsey

Emilie Mondor (Quebec) Athletics
Alice Falaiye (Ontario) Long Jump
Gary Reed (British Columbia) Athletics
Christopher Cook (Ontario) Sailing
Brenna Casey (Ontario) Trampoline
Lisa Blackburn (Ontario) Swimming
Josef Karas Jr ( Ontario) Decathlon
Manon Jutras (Quebec) Cycling
Josh McGuire (Ontario) Fencing
Brent McMahon (British Columbia) Triathlon
Marie-Eve Pelletier (Quebec) Fencing
Catherine Dunnette (Alberta) Fencing
Vicky Pounds (Alberta) Athletics
Amy Cotton (Nova Scotia) Judo
Evan MacDonald (Ontario) Wrestling
Ken Ikeda (British Columbia) Gymnastics
Shona McLaren (British Columbia) Rowing
Stephanie McMann (British Columbia) Pole Vault
Marilyn Taylor (Ontario) Rowing
Anna Mozhar (Ontario) Archery
Darren Barber (British Columbia) Rowing
Jon MacKinnon (Manitoba) Field Hockey
Michael Mahood (British Columbia) Field Hockey
Andrew Ireland (Ontario) Rowing
Peter Dembicki (British Columbia) Rowing
Rob Weittemeyer (British Columbia) Rowing
Gael Mackie (British Columbia) Gymnastics
Marie-Pier Beaudet (Quebec) Archery
Crispin Duenas (Ontario) Fencing
Laura Chong (British Columbia) Gymnastics
Carrie Lightbound (Ontario) Kayak

Pairs
Genevive Meredith (Quebec) Rowing
Fiona Milne (Ontario) Rowing

Jon Mandick (British Columbia) Rowing
Jonathon Beare (British Columbia) Rowing

Rosylin McLeod (Ontario) Rowing
Buffy Williams (Ontario) Rowing

Stephane Locas (Quebec) Sailing
Oliver Bone (Nova Scotia) Sailing

Courtenay Stewart (Ontario) Synchronized Swimming
Fanny Letourneau (Quebec) Synchronized Swimming

Richard Dalton (Nova Scotia) Canoe
Mike Scarola (Nova Scotia) Canoe

John Curtis (Ontario) Sailing
Oskar Johansson (Ontario) Sailing

John Russell (Nova Scotia) Canoe
Brent Mac Donald (Nova Scotia) Canoe

Pauline Van Roessel (Alberta) Rowing
Rachel Dunnet (British Columbia) Rowing

Teams Women’s Canoe K-4
Men’s 4 Rowing Team (British Columbia)
Men’s 8 Rowing Team (British Columbia)
Women’s 8 Rowing Team (British Columbia)
Synchronized Swimming Team (Ontario)
Sailing Keelboat 3 (Ontario)

PARALYMPIANS

Individuals
Dustin Walsh (British Columbia) Athletics 400m
Nancy Morin (Quebec) Goalball
Marni Abbott (British Columbia) Wheelchair Basketball
Andrew Haley (Ontario) Swimming
Chelsey Gotell (Nova Scotia) Swimming
Elizabeth Walker (Ontario) Swimming
Allan Chartrand (Alberta) Rugby
Lijlana Ljubisic (British Columbia) Discus
Jason Dunkerly (Ontario) Athletics
Sally Thomas (Ontario) Wheelchair Powerlifting
Shawn Marsolais (British Columbia) Tandem Cycling

Teams
Men’s Sailing 3 (British Columbia)