2005/06 Athlete Recipients

Amanda Overland (Speed skating), Kitchener, ON
Becky Kellar (Ice Hockey) Burlington , ON
Brittany Schussler (Speed Skating) Winnipeg, MB
Caroline Oullette (Ice Hockey) Montreal, QC
Charline Labonte (Ice Hockey) Green Field Park, QC
Cheryl Pounder (Ice Hockey) Mississauga, ON
Chris Daw (Wheelchair Curling) Strathroy, ON
Chris Jefferies (Cross Country Skiing) Chelsea, QC
Christopher Williamson (Alpine Skiing) Markham, ON
Clara Hughes (Speed Skating) Glen Sutton, QC
Colleen Sostorics (Ice Hockey) Kennedy, SK
Danielle Goyette (Ice Hockey) St. Nazaire, QC
Dan Roycroft (Cross Country Skiing) Huntsville, ON
Devon Kershaw (Cross Country Skiing) Sudbury, ON
Drew Neilson (Snowboarding) Vernon, BC
Francois Boivin (Snowboarding) Jonquiere, QC
Francois Bourque (Alpine) New Richmond, QC
George Grey (Cross Country Skiing) Rossland, BC
Gillian Apps (Ice Hockey) Unionville, ON
Gillian Ferrari (Ice Hockey) Thornhill, ON
Gina Kingsbury (Ice Hockey) Rouyn-Noranda, QC
Graeme Gorham (Ski Jumping) Calgary, AB
Grant Albrecht (Luge) Calgary, AB
Gregory Baxter (Ski Jumping) Calgary, AB
Helen Upperton (Bobsleigh) Calgary, AB
Ian Cockerline (Luge) Calgary, AB
Jamie Cruickshank (Bobsleigh) Saskatoon, SK
Jason Parker (Speed Skating) Yorkton, SK
Jason Myslicki (Nordic Combined) Calgary, AB
Jayna Hefford (Ice Hockey) Kingston, ON
Jean Thomas Boiley (Disabled Cross Country Skiing) Orford, QC
Jeff Christie (Luge) Calgary, AB
Jeff Dickson (Disabled Skiing) Sudbury, ON
Jeff Pain (Skeleton) Calgary, AB
Jennifer Botterill (Ice Hockey) Winnipeg, MB
Jennifer Heil (Freestyle Skiing) Spruce Grove, AB
Justin Warsylewicz (Speed Skating) Regina, SK
Kaillie Simundson (Bobsleigh) Saskatoon, SK
Karen Blachford (Wheelchair Curling) London, ON

vicky_sunohara
tania

Kelly VanderBeek (Alpine) Kitchener, ON Ken Kotyk (Bobsleigh) Calgary, AB
Kerry Simpson (Speed Skating) Melville, SK
Kim St. Pierre (Ice Hockey) Chateauguay, QC
Kim Weger (Speedskating) Regina, SK
Kristal Myers (SpeedSkating) Lloydminster, SK
Kristina Groves (SpeedSkating) Ottawa, ON
Kyle Nissen (Freestyle Skiing) Calgary, AB
Lascelles Brown (Bobsleigh) Calgary, AB
Lindsay Alcock (Skeleton) Calgary, AB
Maelle Ricker (Snowboarding) Whistler, BC
Marc Andre Moreau (Freestyle Skiing) Chambly, QC
Meghan Agosta (Ice Hockey) Ruthven, ON
Mellisa Hollingsworth-Richards (Skeleton) Rocky Mountain House, AB
Mike Ireland (Speed Skating) Winnipeg, MB
Micheal Nell (Ski Jumping) Calgary, AB
Michelle Kelly (Skeleton) Grande Prairie, AB
Milaine Theriault (Cross Country Skiing) St-Quentin, NB
Mira Leung (Figure Skating) Vancouver, BC
Morgan Alexander (Bobsleigh) Calgary, AB
Pierre-Alexandre Rousseau (Freestyle Skiing) Drummondville, QC
Robin Clegg (Biathlon) Ottawa, ON
Sam Edney (Luge) Calgary, AB
Sami-Jo Small (Ice Hockey) Winnipeg, MB
Sandra Keith (Biathalon) Calgary, AB
Sarah Conrad (Snowboarding) Dartmouth, NS
Sara Renner (Cross Country Skiing) Canmore, AB
Scott Pfeifer (Curling) Sherwood Park, AB
Shawn Sawyer (Figure Skating) Drummondville, QC
Sherry Lawerence (Alpine) Calgary, AB
Serge Despres (Bobsleigh) Cocagne, NB
Stefan Read (Ski Jumping) Calgary, AB
Steve Omischl (Freestyle Skiing) North Bay, ON
Steven Elm (Speed Skating) Red Deer, AB
Tania Vicent (Speed Skating) Varennes, QC
Tom Velisek (Snowboarding) Vernon, BC
Veronika Bauer (Freestyle Skiing) Toronto, ON
Vicky Sunohara (Ice Hockey) Scarborough, ON