2007/08 Athlete Recipients

Adam Kreek – Rowing
Adam Dukovich – Boccia (paralympic)
Adam Trupish – Boxing
Adam Wong – Gymnastics
Ahren Cadieux – Beach Volleyball
Alexandra Orlando – Gymnastics
Alison Bradley – Softball
Alissa Hansen – Gymnastics
Anna Rice – Badminton
Andreanne Morin – Rowing
Andrew Russell – Canoe/Kayak
Andrew Willows – Canoe/Kayak
Angela Whyte – Athletics
Angus Mortimer – Canoe/Kayak
Annamay Pierse – Swimming
Anson Henry – Athletics
Anthony Wright – Field Hockey
Anouck Reniere Lafreniere – Synchro
Attila Buday – Canoe/Kayak
Ben Rutledge – Rowing
Benjamin Russell – Canoe/Kayak
Benoit Huot – Swimming (Paralympic)
Brady Reardon – Canoe/Kayak
Brian Hill – Swimming (Paralympic)
Brian Price – Rowing
Brihana Mosienko – Gymnastics
Bruce Millar -Sailing (Paralympic)
Buffy Williams – Rowing
Cameron MacKinnon – Cycling
Carol Huynh – Wrestling
Carol Luttmer – Sailing
Chelsea Clark – Athletics (Paralympic)
Chelsey Gotell – Swimming (Paralympic)
Christine Robinson – Water Polo
Colin Mathieson – Athletics
Colin Russell – Swimming
Connor Taras – Canoe/Kayak
Courtney Knight – Athletics
Crispin Duenas – Archery
Cynthia Meyer – Shooting

andrew

Danielle Lawrie – Softball
Danielle Peers – Basketball
Darcy Marquardt – Rowing
David Calder – Rowing
David Cook – Sailing
David Kikuchi – Gymnastics
Devin Gotell – Swimming
Diane Roy – Athletics
Dione Meier – Softball
Dominic Seiterle – Rowing
Dominika Kopcik – Synchro
Douglas Vandor – Rowing
Dustin Walsh – Athletics
Earle Connor – Athletics (Paralympic)
Elyse Hopfner-Hibbs – Gymnastics
Emanuel Parris – Athletics
Eric Bourgault – Cycling (Paralympic)
Erin Crumpstone – Softball
Evan McDonald – Wrestling
Eve Lamoureux – Synchro
France Gagne – Athletics
Frazer Will – Judo
Gabriel Beauchesne-Sevigny – Canoe/Kayak
Garett Hickling – Rugby (Paralympic)
Gina Grain – Cycling
Grant Golding – Gymnastics
Guivi Sissaouri – Wrestling
Heather Mandoli – Rowing
Hugh MacDonald – Archery
Ian Brambell – Rowing
Igor Tikomirov – Fencing
Isabelle Rampling – Synchro
Ivett Gonda – Taekwondo
Jake Wetzel – Rowing
James Cartwright – Canoe/Kayak
Jane Rumball – Rowing
Jared Connaughton – Athletics
Jarrod Ballem – Swimming
Jason Burnett – Gymnastics
Jason Lyon – Archery
Jason Wurster – Athletics
Jennifer Krempien – Wheelchair Basketball (Paralympic)
Jennifer Provan – Sailing
Jennifer Song – Synchro
Jesse Watson – Field Hockey
Jessica Zelinka – Athletics
Jessika Dubuc – Synchro
Jillian D’Alessio – Canoe/Kayak
Joelle Bekhazi – Water Polo
Johanna Vortel – Gymnastics
John McRoberts – Sailing
John David Burnes – Archery
John Sasi – Rowing
Jonathan Ruse – Water Polo
Josh Cassidy – Wheelchair Racing (Paralympic)
Joshua Riker-Fox – Modern Pentathlon
Julian Potvin-Bernal – Canoe/Kayak
Kaleigh Rafter – Softball
Kara Grant – Modern Pentathlon
Karen Brian – Equestrian
Karen Cockburn – Gymnastics
Karen Furneaux – Canoe/Kayak
Kathryn Decata – Gymnastics
Katie Abbott – Sailing
Katie Reynolds – Rowing
Katrina Roxon – Swimming
Keira-Lyn Frie – Athletics
Keith Morgan – Judo
Ken Ikeda – Gymnastics
Ken Pereira – Field Hockey
Kendra Ohama – Wheelchair Basketball (Paralympic)
Kevin Light – Rowing
Kevin Stittle – Sailing
Kiara Bisaro – Cycling
Kip McDaniel – Rowing

jane-rumball-and-darcy-m-02

Krista Woodward – Athletics
Kristin Gauthier – Canoe/Kayak
Kristina Vaculik – Gymnastics
Kristy Odamura – Softball
Kyle Hamilton – Rowing
Kyle Jeffery – Canoe/Kayak
Kyle Shewfelt – Gymnastics
Lauren Bay – Softball
Lauren Groves – Triathlon
Lieja Tunks – Athletics
Lindsay Jennerich – Rowing
Lisa Franks – Wheelchair Basketball (Paralympic)
Lisa Ross – Sailing
Lyndsay Belisle – Wrestling
Maikol Pinto – Taekwondo
Malcolm Howard – Rowing
Mandy Poitras – Cycling
Marian Schole – Field Hockey
Marie-Helene Chrisholm – Judo
Marie-Michelle Genois – Wheelchair Basketball (Paralympic)
Marie-Pier Boudreau Gagnon – Synchro
Marie-Pierre Gagne – Synchro
Mark DeJonge – Canoe/Kayak
Mark Oldershaw – Canoe/Kayak
Mark Heese – Beach Volleyball
Martha Henderson – Sailing
Massimo Bertocchi – Athletics
Matt Rose – Swimming
Max Plaxton – Cycling
Melanie Kok – Rowing
Michel Filteau – Athletics
Michael Leigh – Sailing
Michael Lewis – Rowing
Michael Mahood – Field Hockey
Michelle Stilwell – Athletics (Paralympic)
Mike Brown – Swimming
Misty Thomas – Wheelchair Basketball (Paralympic)
Monica Pinette – Modern Pentathlon
Mylanie Barre – Canoe/Kayak
Nathan Gafuik – Gymnastics
Nikola Girke – Sailing
Noemie Marin – Softball
Ohenewa Akuffo – Wrestling
Oliver Bone – Sailing
Oskar Johansson – Sailing
Paul Gauthier – Boccia
Paul Tingley – Sailing
Paul Wettlaufer – Field Hockey
Peggy Hyslop – Rowing
Peter Dembicki – Rowing
Peter Doucet – Roller/Speed Skating
Priscilla Lopes-Schliep – Athletics
Rachelle DeJong – Rowing
Ranjeev Deol – Field Hockey
Rhys Hill – Canoe/Kayak
Rich van Huizen – Beach Volleyball
Richard Dalton – Canoe/Kayak
Richard Dober Jr. – Canoe/Kayak
Rob Weitemeyer – Rowing
Robin Mackin – Softball
Romina Stefancic – Rowing
Rosannagh MacLennan – Gymnastics
Roxanne Porter – Gymnastics
Ryan Cuthbert – Canoe/Kayak
Sabrina Beaupre – Diving
Sabrina Kolker – Rowing
Saeed Azarbajjanj – Wrestling
Sandra Lize – Water Polo
Sara Potvin-Bernal – Canoe/Kayak
Sarah Bury – Sailing
Sarah Boudens – Canoe/Kayak
Sarah Hunter – Wheelchair Tennis (Paralympic)
Sasha Mehmedovic – Judo
Scott Fransden – Rowing
Scott Sandison – Field Hockey
Sebastien Michaud – Taekwondo
Sheena Lawrick – Softball
Sherraine Schalm – Fencing
Sheryl Preston – Rowing
Stephane Locas – Sailing
Stefanie Reid – Athletics (Paralympic)
Steven Jorens – Canoe/Kayak
Steven Van Knotsenburg – Rowing
Suzanne Lendvay – Gymnastics
Tamas Buday Jr. – Canoe/Kayak
Tammy McLeod – Boccia (Paralympic)
Tamra Howren – Softball
Tanya Matson – Synchro
Thomas Hall – Canoe/Kayak
Thomas Marks – Water Polo
Tim Berrett – Athletics
Tonya Verbeek – Wrestling
Tracey Ferguson – Wheelchair Basketbal & Athletics (Paralympic)
Tracy Cameron – Rowing
Tracy Little – Synchro
Tyler Christopher – Athletics
Wayne Fernandes – Field Hockey
Yannick Lupien – Swimming
Zachary Plasvic – Sailing
Zoe Hoskins – Rowing

james-cartwright-02