2003 Athlete Recipients

nikola

ABLE-BODIED

Courtney Babcock (Ontario) – Athletics
Lyndsay Belisle (British Columbia) – Wrestling
Iain Brambell & Douglas Vandor – Rowing
Tamas & Attila Buday (Ontario) – Sprint Canoe
Karen Clark & Jacqui Cook – Rowing
Karen Cockburn (Ontario) – Trampoline
Susanne Dandenault (Manitoba) – Weightlifting
Christopher Ross Davidson (British Columbia) – Rowing
Ann Dow (Quebec) – Waterpolo
Perdita Felicien (Ontario) – 100m Hurdles
Natasha Filliol (British Columbia) – Triathlon
James Cartwright Garland (Ontario) – Whitewater Canoe
Benoit Gaudet (Quebec) – Boxing
Nikola Girke & Jennifer Provan – Sailing Women 470
Tara Hedican (Ontario) – Wrestling
Riley Janes (Saskatchewan) – Swimming
Rhiannon Leier (Manitoba) – Swimming
Carrie Lightbound (Ontario) – Sprint Kayak
Yannick Lupien (Quebec) – Swimming
Jon Mandick & Gavin Hassett – Rowing
Shona McLaren (British Columbia) – Rowing
Heather McManus (Ontario) – Gymnastics
Men’s 8 Rowing Team (British Columbia)
Men’s Field Hockey Team
Men’s Flatwater Kayak K-4
Clayton Miller (Saskatchewan) – Skeet Shooting

Fiona Milne (Ontario) – Rowing
Mike Mintenko (British Columbia) – Swimming
Mandy Poitras (British Columbia) – Track Cycling
Marie-Helene Premont – (Quebec) Mountain biking
Catherine Roberge – (Quebec) Judo
Jennifer Ryz (British Columbia) – Wrestling
Aminata Sall (Quebec) – Judo
Guivi Sissaouri (Quebec) – Wrestling
Synchronized Swim Team (Ontario)
Gael Texier (Quebec) – Taekwondo
Jason Tunks (Ontario) – Athletics
Karine Turcotte (Quebec) – Weightlifting
Maryse Turcotte (Quebec) – Weightlifting
Mathieu Turgeon (Ontario) – Trampoline
Adam van Koeverden (Ontario) – Kayak
Women’s 8 Rowing (British Columbia)

PARALYMPIANS

Mike Bacon (Saskatchewan) – Wheelchair Rugby
France Gagne (Quebec) – Javelin/discus
Clayton Gerein (Saskatchewan) – Athletics 800m, 1500m
Sarah Hunter (British Columbia) – Wheelchair Tennis
Courtney Knight (British Columbia) – Pentathlon/discus
Jason Lachance (Ontario) – Athletics 100m
Carl Marquis (Quebec) – Athletics
Colin Mathieson (Manitoba) – Athletics 100m, 200m, 400m
David S. Williams (British Columbia) – Sailing (sonar)

rob